Tanabata – japoński Festiwal Gwiazd

Lato w Japonii to czas festiwali. Po upalnym dniu, kiedy zachodzi słońce,  czas założyć przewiewną yukatę i świętować. Jednym z najbardziej znanych festiwali jest bez wątpienia Tanabata – japoński Festiwal Gwiazd.

Tanabata (七夕) jest celebracją spotkania dwóch bóstw, Orihime i Hikoboshi, które na niebie są reprezentowane przez gwiazdy Wega (Orihime) i Altair (Hikoboshi).

Według legendy Orihime, córka Króla Niebios, tkała za młodu wspaniałe szaty, siedząc na brzegiem Niebiańskiej Rzeki (czyli Drogi Mlecznej). Niestety – ciągle zajęta tkaniem, nie miała czasu na miłość. Jej ojciec, choć cieszyły go niezmiernie szaty, które tkała, zlitował się nad nią i postanowił przedstawić ją Hikoboshiemu, który był pasterzem po drugiej stronie rzeki.

Para szybko zakochała się w sobie i wyglądało na to, że przed nimi długie i szczęśliwe życie. Tak bardzo jednak pochłonęła ich miłość, że zapomnieli o obowiązkach: Orihime przestała tkać, a Hikoboshi porzucił swoje stado bydła. Rozzłościło to Króla Niebios, który postanowił na wieki rozdzielić ich rzeką. Orihime popadła w rozpacz i długo błagała ojca o litość. Ostatecznie ojciec ugiął się, ale pod jednym warunkiem – mogą się spotkać tylko jednego dnia, 7 lipca – a resztę roku spędzić na wykonywaniu swoich obowiązków. Co roku Japończycy świętują ich spotkanie na nieboskłonie właśnie podczas Tanabaty.

Festiwal ma swoje korzenie w chińskim festiwalu Qihi – został “zaimportowany” do Japonii w VIII wieku i od okresu Heian był obchodzony na dworze cesarskim w Kioto. W epoce Edo, kiedy to cesarz został odsunięty w cień, a władzę przejął szogun, Tanabata zaczęła być świętowana przez mieszkańców stolicy. Z czasem wmieszano w celebracje odrobinę lokalnych zwyczajów i rytuałów związanych ze świętem zmarłych Bon.

Jednym z najbardziej znanych zwyczajów związanych ze świętem Tanabata jest wypisywanie życzeń na karteczkach zwanych tanzaku (短冊), które następnie wieszane są na bambusach. Ale to tylko jedna z wielu kojarzonych z Tanabatą ozdób. Na ulicach miast wieszane są często skomplikowane ozdoby zwane fukinagashi (吹き流し) – które wyglądem przypominają kule ze zwisającymi z nich papierowymi “ogonami”, mającymi symbolizować materiał tkany przez Orihime, torebki kinchaku (巾着), zapewniające dobrobyt, orizuru (折り鶴), czyli papierowe żurawie origami, które mają zagwarantować długie życie.

Tradycyjne ozdoby związane z Tanabatą stały się inspiracją dla Mirelli von Chrupek, która specjalnie dla Tajfunów zaprojektowała wakacyjną witrynę. Efekty jej pracy będzie można zobaczyć od 7 lipca w księgarni przy Chmielnej 12. Podczas tajfunowej Tanabaty, która będzie jednocześnie premierą nowej książki wydawnictwa – Ukochanego równania profesora Yōko Ogawy i okazją do spotkania się z przyjaciółmi. Zapraszamy Was w niedzielę 7 lipca od godz. 17.00 do naszej księgarni.

? WYDARZENIE NA FB ?

Karolina Bednarz

Karolina Bednarz

Sprawczyni całego zamieszania. Japonistka, reportażystka i miłośniczka dobrych książek. Autorka reportażu "Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet" i bloga W krainie tajfunów.

Zobacz inne wpisy:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *