“Zapiski dla zabicia czasu” – mnich Kenkō w XXI wieku

17 lutego 2020 miałyśmy niezwykłą przyjemność organizować warszawską premierę kolejnej książki w “Serii japońskiej” ukochanego wydawnictwa Karakter – Zapisków dla zabicia czasu Kenkō.

Zapiski dla zabicia czasu, w doskonałym tłumaczeniu Henryka Lipszyca, to przykład tak zwanej literatury konfesyjnej – krótkich notatek, czyli właśnie zapisków, dotyczących przeróżnych spraw, poczynając od całkiem błahych spostrzeżeń o pogodzie, po głębokie filozoficzne rozważania. Po japońsku taki rodzaj szkicu czy eseju nazywamy zuihitsu – w tym stylu ponad dwieście lat przed mnichem Kenkō, który żył na przełomie okresów Kamakura i Muromachi, tworzyła Sei Shōnagon, dama na dworze cesarskim Heian, autorka słynnego The Pillow Book (po polsku znanego jako Zapiski spod wezgłowia).

Krótka forma i tak różnorodna tematyka sprawiła, że gdy tylko wydawnicze cacuszko od Karakteru trafiło w nasze ręce, od razu pomyślałyśmy zgodnie: gdyby w XIV wieku istniały media społecznościowe, Kenkō miałby bez wątpienia zacny following.

Postanowiłyśmy przenieść estetyczno-filozoficzne rozkminy Kenkō do XXI wieku. A gdzie twórca takich krótkich zapisków odnalazłby się lepiej, niż na Twitterze? A gdyby tak zagiąć jeszcze czasoprzestrzeń i do dyskusji włączyli się też inni literaci? Co powiedziałby Jun’ichirō Tanizaki, autor Pochwały cienia? Czy Sei Shōnagon cieszyłaby się, że ktoś kontynuuje jej wyliczenia “rzeczy miłych”? Jak odnieśliby się do rantów Kenkō? Kto kogo by retweetował? I czy któraś z odpowiedzi zasłużyłaby na zostanie memem?

Na kilka dni Tajfuny zamieniły się w hiperprzestrzeń i galerię tweetów. Jeśli nie mogliście odwiedzić nas w tych dniach, nasze ulubione konwersacje znajdziecie poniżej.

Jeśli spodobała Wam się bezpretensjonalność Kenkō i chcielibyście zostawić mu lajka, sięgnijcie koniecznie po Zapiski i dzieła innych bohaterów naszych literackich tweetów.

Anna Wołcyrz

Anna Wołcyrz

Japonistka, tłumaczka. W Tajfunach wybiera dla Was najciekawsze japońskie powieści i dba o proces wydawniczy. Ma słabość do Totoro i gry na ukulele.

Zobacz inne wpisy:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *