Miesiąc Historii Kobiet: Riku Onda

Marcowy Miesiąc Historii Kobiet jest już w Tajfunach tradycją – w zeszłym roku przedstawiłyśmy Wam 12 kobiet: pisarek, feministek, poetek i aktywistek. W tym roku zaczynamy od sylwetki Riku Ondy, japońskiej powieściopisarki, która już niedługo zadebiutuje również w języku polskim. Jej Pszczoły i grom w oddali mają swoją premierę w najbliższy czwartek.

To w ogóle dobry rok dla Ondy w tłumaczeniu – oprócz wspomnianych Pszczół i gromu w oddali, które w tłumaczeniu Katarzyny Sonnenberg ukażą się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, w lutym swoją angielską premierę miał kryminał The Aosawa Murders (tłum. Alison Watts, Bitter Lemon Press). Długo musiała czekać Riku Onda na zainteresowanie zagranicznych wydawców – w Japonii jest jedną z czołowych pisarek i tworzy nieprzerwanie od lat 90.

Trudno w kilku słowach zaklasyfikować jej twórczość, bo właściwie od początku swojej literackiej kariery pisze i miesza przeróżne gatunki: science-fiction, powieści z elementami fantasy, kryminał, powieść obyczajową, young adult, komedię, horror i romans. Może w tym tkwi jej sukces? Każdy, niezależnie od ulubionego gatunku, może sięgnąć po książkę autorstwa Riku Ondy.

A jeśli jesteśmy przy ulubionych tytułach – wydaje się, że japońscy czytelnicy najchętniej wracają do powieści Yoru no Picnic (Piknik nocą). Ta książka z 2005 roku, przełomowa w karierze pisarki, opowiada o liceum, w którym coroczną tradycją jest nocny marsz, w którym uczestniczą wszyscy uczniowie ostatnich klas – nocne niebo pełne gwiazd, młodzieńcze problemy i zauroczenia, ostatni wspólny wysiłek i zmęczone nogi… Yoru no Picnic to doskonały przykład bardzo lubianego w Japonii coming of age novel. Książka ta otrzymała japońską nagrodę księgarzy, Hon’ya Taishō (którą otrzymało też Ukochane równanie profesora!).

Sukces ten udało się powtórzyć w 2017 roku z książką Pszczoły i grom w oddali, która dodatkowo została wyróżniona również nagrodą im. Naokiego, wywołując sensację na japońskim rynku wydawniczym. Akcja powieści dzieje się podczas jednego fikcyjnego konkursu pianistycznego – towarzyszymy uczestnikom podczas ich kwalifikacji i wykonań konkursowych utworów. To zarówno książka o zmaganiach młodych ludzi z życiową pasją i własnymi słabościami (a każdy z nich ma inną historię i inne marzenia związane z muzyką), ale też hołd dla samej muzyki, która również jest pełnoprawnym bohaterem. Onda od dziecka uwielbia muzykę: od rodziców zaraziła się muzyką klasyczną, przez wiele lat grała na pianinie, a na studiach dołączyła do big-bandu, gdzie grała na saksofonie altowym. Trudno się dziwić, że muzyka “gra pierwsze skrzypce” w wielu jej tekstach.

Ale o tym, jak to wszystko “gra” w jej tekście, będziecie musieli przekonać się sami.

Już w najbliższy czwartek, 12 marca, o godzinie 18:00 w księgarni Tajfuny na Chmielnej 12, odbędzie się premiera książki “Pszczoły i grom w oddali”. Paulina porozmawia z redaktorem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Mateuszem Chaberskim, o książce, muzyce i twórczości Riku Ondy. Zapraszamy serdecznie!

Anna Wołcyrz

Anna Wołcyrz

Japonistka, tłumaczka. W Tajfunach wybiera dla Was najciekawsze japońskie powieści i dba o proces wydawniczy. Ma słabość do Totoro i gry na ukulele.

Zobacz inne wpisy:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *