Hwang Sok-yong

Hwang Sok-yong (1943) to południowokoreański pisarz. Jako uczeń szkoły podstawowej dużo czytał i wykazywał zdolności twórcze. W tamtym czasie wziął udział w szkolnym konkursie na opowiadanie, w którym dostał się do ogólnokrajowego etapu i wygrał główną nagrodę swoim tekstem Homecoming Day. Główny bohater opowiadania wraca do swojej rodzinnej miejscowości, którą zastaje zniszczoną przez wojnę.

Hwang studiował później filozofię na Dongguk University w Seulu. W 1964 został aresztowany za działalność polityczną i osadzony w więzieniu. Po wyjściu na wolność pracował w fabryce papierosów i na budowach w całym kraju. W latach 1966-69 znalazł się na froncie na wojnie w Wietnamie jako jeden z członków piechoty morskiej. Był sceptycznie nastawiony do wspierania Stanów Zjednoczonych w interwencji w konflikt zbrojny.

Jego pierwsza powieść, Mr Han’s Chronicle, opisująca losy rodziny rozdzielonej przez wojnę koreańską, ukazała się w 1970 roku. W gazetach publikowano jego powieść w odcinkach, pisał także polityczne teksty dla teatru. Jakiś czas później zaczął się angażować w bezpośrednią walkę ideologiczną, protestując przeciwko dyktaturze Parka Chunga-hee.
W 1985 ukazała się The Shadow of Arms, powieść o doświadczeniach Sok-younga z wojny w Wietnamie. Na początku lat 90. autor spędził trochę czasu w Nowym Jorku i Niemczech, po czym wrócił do Korei, bo, tak jak uważał, “pisarz musi mieszkać w kraju, gdzie mówi się w jego języku ojczystym”.

W swojej twórczości Hwang dotyka kwestii “bezdomności” w Korei, opisuje historie osób, które dosłownie lub w przenośni utraciły w życiu swój dom, poczucie przynależności i bezpieczeństwa.

Niektóre dzieła Hwang Sok-yonga zostały też przetłumaczone na język polski.

Aktualizowanie...
  • Brak produktów w koszyku.