Hiromi Kawakami
(courtesy of Tomohiro Muta)

Hiromi Kawakami

Wielokrotnie nagradzana współczesna pisarka japońska, która za swoich literackich nauczycieli uznaje L. Carrolla, G.G. Márqueza i J.G. Ballarda.

Hiromi Kawakami, urodzona w 1958 roku, pierwsze sukcesy osiągnęła jako autorka opowiadań science fiction, a następnie przeszła w kierunku realizmu magicznego. W swoich powieściach i opowiadaniach przeplata rzeczywistość ze światem fantazji, najczęściej obierając za bohaterki wrażliwe kobiety, których emocje niełatwo rozszyfrować.

Symbolika jej opowieści bywa niejasna dla wielu czytelników, jednak Kawakami konsekwentnie unika prostych rozwiązań i znaczeń. Często skupia się na detalu i subtelnych relacjach międzyludzkich oraz w oryginalny sposób bada rolę pamięci i wspomnień, tworząc atmosferę melancholii i nostalgii, jak np. w Manazuru. Jej powieści raczej nie są osadzone w konkretnym czasie i nie mają odniesienia do współczesnych wydarzeń. Do nielicznych wyjątków należy Niedźwiedzi bóg (tłumaczenie: Beaty Kubiak Ho-Chi), który przedstawia Japonię przed i po katastrofie w Fukushimie.

W 2020 roku w angielskim przekładzie ukazał się jej zbiór przepełnionych absurdami opowiadań – People from my Neighbourhood.

Aktualizowanie...
  • Brak produktów w koszyku.