Osamu Dazai (太宰治)

Właściwie. Shūji Tsushima, 1909–1948. Jeden z najważniejszych XX-wiecznych autorów japońskich. Osamu Dazai tworzył opowiadania, powieści, dramaty i dzienniki. Jego dzieła trafiały do serc czytelników próbujących znaleźć miejsce w nowym porządku powojennej Japonii.

Jego bohaterowie to ludzie zagubieni, pozbawieni nadziei na lepszą przyszłość. Osamu Dazai często pisał w pierwszej osobie, identyfikując się z narratorem. Obficie czerpał z własnej biografii.

Po samobójczej śmierci swego idola, pisarza Ryūnosuke Akutagawy, niczym Yōzo, bohater Zatracenia (jednej z jego najsłynniejszych powieści), popadł w alkoholizm, rzucił studia i zaczął spędzać czas w towarzystwie prostytutek. Przez większość życia cierpiał na depresję oraz uzależnienie od alkoholu i środków przeciwbólowych. Miał bujne życie miłosne. Wiązał się z wieloma kobietami, lecz przeważnie unieszczęśliwiał je swoimi zdradami. Podejmował próby samobójcze cztery razy, zanim powiodła się piąta.

W styczniu 2019 roku jako swój pierwszy tytuł Tajfuny wydały Zmierzch autorstwa Dazaia – jedną z naszych ulubionych japońskich powieści wszech czasów.

Dowiedz się więcej o autorze
Aktualizowanie...
  • Brak produktów w koszyku.