Borę Chung interesuje relacja między realnością i tym, co wykracza poza jej granice. Niektórzy nazywają to fikcją, inni tworem wyobraźni, zdarza się również, że w tym kontekście mówi się o zjawiskach nadprzyrodzonych. Nie ma znaczenia, czy ten fantastyczny element jest jedynie ułudą. Skoro wydaje nam się, że go doświadczamy, to znaczy, że stał się częścią naszego życia, że dla nas – i dla bohaterów Bory Chung – jest prawdziwy. Z koreańską pisarką porozmawiamy o tym, dlaczego tak ważna bywa dla nas możliwość wytyczenia granicy między realnością i fantastycznością. Jak w różnych kulturach prezentowany jest ten podział i co zmienia się w naszym myśleniu o związkach człowieka ze światem i innymi istnieniami, gdy zostanie on zakwestionowany, a nawet odrzucony?
Spotkanie z autorką Przeklętego królika odbędzie się 27 października o 18:30. Poprowadzi je tłumaczka książki, Marta Niewiadomska. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o twórczości pisarki i koreańskiej literaturze.
Bora Chung jest koreańską pisarką, tłumaczką i aktywistką. Działa na rzecz praw grup zmarginalizowanych: robotników, kobiet oraz społeczności LGBTQ+. Ukończyła studia rosyjskie i wschodnioeuropejskie na Uniwersytecie Yale, a później obroniła doktorat w dziedzinie literatury słowiańskiej na Uniwersytecie Indiany. Jako swoje europejskie inspiracje literackie wymienia Brunona Schulza, Brunona Jasieńskiego i Ludmiłę Pietruszewską.
Chung jest autorką trzech powieści i trzech zbiorów opowiadań. Jej książka, Przeklęty królik, zbiór fantastyczno-psychodelicznych historii ukaże się niebawem w polskim tłumaczeniu w Tajfunach (przekład: Marta Niewiadomska).
Bezpłatne wejściówki na spotkanie będą dostępne do pobrania od 16.10.2023 na stronie KBF: BILETY