Kan Kikuchi

Kan Kikuchi (1888-1948) – japoński powieściopisarz, dramaturg i wydawca. W czasie studiów na Tokijskim Uniwersytecie Cesarskim opublikował m.in. sztuki Wariat na dachuTata wraca.

Po studiach pracował jako dziennikarz i pisał opowiadania, m.in.: Kronika zachowania pana Tadanao, Poza miłością i nienawiścią, Trzy formy zemsty. W utworach tych Kikuchi starał się udokumentować jakąś tezę, dlatego nazwano je tēma shōsetsu, czyli „powieściami tematycznymi”, albo raczej „tendencyjnymi”.

Kan Kikuchi odniósł sukces wydawniczy dzięki powieściom popularnym takim jak Pani Perła i Nowy kalendarz rodzinny. Jednak największym osiągnięciem było rozpoczęcie w 1923 roku wydawania czasopisma „Wiosny i Jesienie Literackie”, które przynosiło dochód i pozwoliło na wspieranie twórczości literackiej (pismo wydawane jest do dziś). Dzięki niemu autor zyskał popularność i uznanie. Przyczynił się też do utworzenia Nagrody im. Akutagawy i Nagrody im. Naokiego.

Kikuchi był uczestnikiem spotkań w literackiej kawiarni-salonie w Tokio pisarzy zafascynowanych kulturą europejską. Dzięki niemu młodzi pisarze mogli realizować swoje pomysły. W ten sposób zainspirował powstanie szkoły modernistów.

Aktualizowanie...
  • Brak produktów w koszyku.