Kim Un-su

Un-su Kim urodził się w 1972 r. w Pusanie. Studiował koreańską literaturę na Uniwersytecie Kyung Hee, gdzie obronił tytuł magistra. Debiutował jesienią 2002 roku opowiadaniem Easy Writing Lessons, a rok później wygrał konkurs literacki Jinju News swoim tekstem Danbajlang Street. W 2006 ukazała się jego pierwsza powieść, The Cabinet, za którą dostał Munhakdongne Novel Prize, najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Korei.

W 2017, razem z francuskim wydaniem swojej powieści The Plotters, Un-su Kim zaczął zdobywać międzynarodową popularność. Książkę przetłumaczono również na angielski i stała się bestsellerowym thillerem w Stanach Zjednoczonych.

Historie Kima są dość surrealistyczne, przepełniają je przerysowane, melodramatyczne postaci. The Cabinet opowiada o osobach, które straciwszy zaufanie do ciągle zmieniającego się świata, decydują się na wymazanie swoich wspomnień i stworzenie sobie nowych. Z kolei powieść The Plotters (w polskim tłumaczeniu Likwidator) opiera się na założeniu, że za każdym kluczowym morderstwem w historii stała grupa profesjonalnych spiskowców. Książka ma doczekać się zekranizowania w reżyserii Hur Jin-ho. Wreszcie, Hot Blood czerpiąca z biografii autora, opowiada historie z życia chuliganów, lichwiarzy, pracownic seksualnych i innych szemranych typów mieszkających przy plaży w Pusan. 

Obecnie Un-su Kim mieszka w Jinhae-gu w Korei Południowej.

Aktualizowanie...
  • Brak produktów w koszyku.