Balli Kaur Jaswal

Balli Kaur Jaswal jest singapurską powieściopisarką, mającą korzenie w Pendżabie. W okresie dorastania mieszkała również w Japonii, Rosji i na Filipinach. Studia z angielskiego na Uniwersytecie Hollins ukończyła w 2004 roku. Będąc w college’u zaczęła pisać swoją pierwszą powieść, Sugarbread, ale stwierdziła, że nie umie tego robić, więc odłożyła manuskrypt do szuflady.

Na początku swojej kariery, Jaswal uczyła angielskiego w australijskim liceum, a później pracowała w szkole międzynarodowej w Instanbule. W 2014 roku wydano jej pierwszą książkę, Inheritance, która wygrała nagrodę Sydney Morning Herald na najlepszą australijską powieść 2014 roku, a kilka lat później została zekranizowana. Po kilku latach pisarka powróciła do Sugarbread, kiedy singapurskie wydawnictwo Epigram Books ogłosiło konkurs na najlepszą niepublikowaną dotąd powieść. Za swój manuskrypt autorka zdobyła główną nagrodę. Zarówno Inheritance, jak i Sugarbread są osadzone w Singapurze. Akcja trzeciej powieści autorki, Erotic Stories for Punjabi Widows przenosi się do pendżabskiej części dzielnicy Southall w Londynie. Po wydaniu tej książki Jaswal zrezygnowała z zawodu nauczycielki i całkowicie poświęciła się pisarstwu. Erotic Stories... przyniosły jej międzynarodową sławę.

W swojej twórczości, autorka porusza kontrowersyjne tematy społeczne, szczególnie w odniesieniu do singapurskiego kontekstu. Krytykuje homofobię, rasizm, patriarchat, rytualne mordy, dużo pisze też o zdrowiu psychicznym. W 2017 roku napisała tekst do New York Timesa, The Censor and The Vibrator, w którym pisze o wyzwaniu dorastania w rzeczywistości, w której seksualność jest tematem tabu i młodzi ludzie nie są na jej temat wystarczająco edukowani. 

W języku polskim ukazała się czwarta powieść Balli Kaur Jaswal, Podróż życia sióstr Shergill, w której siostry pendżabskiego pochodzenia, ale wychowane w Wielkiej Brytanii, wyjeżdżają w podróż do Indii.

Aktualizowanie...
  • Brak produktów w koszyku.