Intan Paramaditha

Intan Paramaditha to indonezyjska pisarka, autorka powieści i opowiadań, współautorka dramatów, wykładowczyni na Macquarie University w Sydney w Australii. Stopień doktorski uzyskała na New York University.

Jej proza doskonale łączy współczesny, zglobalizowany świat i indonezyjski folklor.  W pracy naukowej zajmuje się badaniami z zakresu gender studies, tożsamości, socjologii i polityki. Jest feministką, głośno wypowiada się o problemach kobiet i działa aktywistycznie. Współtworzy feministyczną grupę Sekolah Pemikiran Perempuan (SPP), która sprzeciwia się marginalizacji kobiet z “Trzeciego Świata” w patriarchalnym i kolonialnym systemie produkcji wiedzy. Jako członkini SPP, Intan Paramaditha współorganizuje feministyczny festiwal Etalase Pemikiran Perempuan (ETALASE).

Jest autorką zbioru opowiadań Apple and Knife (2018), a także redaktorką antologii Deviant Disciples: Indonesian Women Poets, części serii Translating Feminisms wydawnictwa Tilted Axis Press. Jej esej o etycznym podróżowaniu, “On the Complicated Questions Around Writing About Travel”, trafił do zbioru The Best American Travel Writing 2021. 

Wędrówka 
w angielskim przekładzie Stephena J. Epsteina (The Wandering) została nagrodzona English Pen Award, a w 2021 roku trafiła na listę nominowanych do przyznawanej australijskim pisarkom Stella Award. Autorką polskiego tłumaczenia Wędrówki, które ukazało się w maju 2023 roku w Tajfunach, jest Marianna Lis.

Aktualizowanie...
  • Brak produktów w koszyku.