Shūsaku Endō

Shūsaku Endō (遠藤 周作) to jeden z czołowych przedstawicieli tak zwanej „trzeciej fali”, czyli trzeciego pokolenia pisarzy japońskich tworzących po zakończeniu II wojny światowej. Żył w latach 1926 — 1996, ale prawdziwą międzynarodową sławę przyniosła mu filmowa adaptacja jego książki Silence wyreżyserowana przez Martina Scorsese w 2016 roku.

Endō uznawany jest za twórcę chrześcijańskiego i to właśnie religia zajmuje centralne miejsce w większości jego książek. Słynna „Silence” opowiada historię katolickiego księdza, który dokonuje apostazji w Japonii. The Samurai jest opowieścią o człowieku, który po utracie całego majątku wyrusza w podróż do Watykanu w towarzystwie dwóch nieznajomych samurajów oraz hiszpańskiego misjonarza, Velasco, a ten znów w czasie podróży z całych sił próbuje nawrócić samurajów na chrześcijaństwo. Nawet osadzone w bardziej współczesnych realiach prace Endō, takie jak na przykład Scandal, skupiają się na motywach i tematyce chrześcijańskiej. Bohaterem książki „Scandal” jest chrześcijański pisarz, który pada ofiarą plotek.

Chociaż Endō nie dostał nigdy Nagrody Nobla — w jedynym roku kiedy był do niej nominowany, 1994, otrzymał ją Kenzaburō Ōe — to otrzymał szereg innych prestiżowych nagród, takich jak japoński Order Kultury, czy Nagroda im. Akutagawy.

Aktualizowanie...
  • Brak produktów w koszyku.