Mieko Kawakami

Mieko Kawakami to urodzona w 1976 roku japońska pisarka, zwyciężczyni nagrody Akutagawy w 2008 roku, nagrody Murasaki Shikibu w 2010 roku i nagrody Tanizakiego w 2013 roku.

Mieko Kawakami rozpoczynała swoją karierę w kulturze jako piosenkarka, zaczęła prowadzić bloga i pisać poezję, a równolegle zagrała w kilku filmach. Niezwykła popularność jej blogowych tekstów pozwoliła jej wejść do świata literatury.

Zadebiutowała w 2007 roku nowelą Watakushi-ritsu in ha, mata wa sekai, a już rok później na jej konto wpłynęła najbardziej prestiżowa nagroda Akutagawy za Chichi to ran. Nowela ta opowiada o trudnej relacji matki, zdecydowanej poddać się operacji plastycznej, i córki, która w ramach buntu milczy.

Haruki Murakami wymienia Mieko Kawakami jako jeden z najciekawszych głosów współczesnej literatury japońskiej. Chichi to ran oraz Natsu Monogatari (wydane wspólnie jako Breast and Eggs) oraz powieść Heaven, o wzajemnej przemocy i gnębieniu się uczniów w gimnazjum, ukazały się w języku angielskim. W 2022, w tłumaczeniu pojawiła się też najnowsza powieść autorki, All The Lovers In The Night.

Aktualizowanie...
  • Brak produktów w koszyku.
X