Haruki Murakami

Urodzony w 1949 roku, Haruki Murakami jest jednym z najpopularniejszych obecnie żyjących japońskich powieściopisarzy, którego książki zostały przetłumaczone na ponad pięćdziesiąt języków, a w Japonii sprzedają się w wielomilionowych nakładach.

Zafascynowany kulturami zachodnimi, szczególnie amerykańską, Murakami przełożył dzieła wielu amerykańskich autorów na język japoński. Po ukończeniu studiów w Tokio prowadził z żoną kawiarnię i bar jazzowy zanim w wieku 29 lat, zainspirowany meczem bejsbolowym, postanowił napisać pierwszą powieść.

Największy sukces przyniosła mu, zekranizowana później, powieść Norwegian Wood. W niej, jak i w niemal wszystkich innych książkach, porusza tematy wyobcowania, samotności, nie do końca spełnionej miłości, przyjaźni i szukania sensu życia.

Murakami zasłynął z kreowania paralelnych światów w swych dziełach, szczególnie w Kafce nad morzem czy 1Q84, wykorzystywania realizmu magicznego oraz nawiązywania do wielorakich utworów jazzowych lub muzyki popularnej, jak np. Beatlesów. Czytelnicy cenią jego powieści za specyficzną impresjonistyczną atmosferę, przepełnioną melancholią i nostalgią.

Od wielu lat panuje powszechne przekonanie, że Murakami jest w czołówce autorów mających duże szanse na zdobycie literackiej Nagrody Nobla.

Poza literaturą autor znany jest ze swojego zamiłowania do biegania; wielokrotnie brał udział w maratonach na całym świecie, jak również w ultramaratonach.

Aktualizowanie...
  • Brak produktów w koszyku.