Kenji Miyazawa

Kenji Miyazawa to japoński pisarz, żyjący w latach 1896-1933. Tworzył głównie opowiadania, których bohaterami były zwierzęta, ich baśniowy charakter sprawia, że jest jednym z najbardziej poczytnych pisarzy w japońskich szkołach.Jego opowiadania często wydawane są w formie książek z obrazkami.

Kenji Miyazawa pochodził ze wsi Hanamaki w prefekturze Iwate na północy Japonii. Tam też spędził większość swojego życia – pracował tam jako nauczyciel. Miał bardzo szerokie zainteresowania – studiował buddyzm, interesował się rolnictwem (założył nawet stowarzyszenie wspierające zrównoważony rozwój w Hanamaki), interesował się językami obcymi – angielskim i esperanto. Studiował też muzykę.

Był bardzo blisko związany z siostrą, która zmarła w młodym wieku. Właśnie jej zadedykował niektóre z wierszy w zbiorze Haru to shura.

Kenji Miyazawa tworzył głównie do szuflady – choć marzył o literackiej karierze, za życia nie został doceniony. Zmarł młodo na zapalenie płuc, końcówkę życia spędził w biedzie, co niestety negatywnie wpływało na jego zdrowie. Część jego utworów, w tym wiersz Ame ni mo makezu (“Nie przegram z deszczem”), odnaleziono przypadkiem w notesie autora. Obecnie jest jednym z najbardziej znanych jego dzieł.

Aktualizowanie...
  • Brak produktów w koszyku.